Hızlı Arama Robotu
Hızlı Arama Robotu
Laravel Nedir? Nasıl Yüklenir?

Laravel Nedir? Nasıl Yüklenir?

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan
Loading...

Laravel, basit bir kod yapısına sahip, ileri düzey proje geliştirmede kullanılan, MVC yapısına sahip, PHP ve OOP‘nin bütün özelliklerinden faydalanan, web uygulamaları geliştirmeyi kolaylaştıran PHP framework‘üdür. Laravel, Github üzerinde yüksek popülaritesi olan bir PHP framework‘ü olma özelliği gösterir.

Laravel, web uygulamalarını kısa süre içinde bitirmesini sağlar. Bağımlılık yönetimi projelerinin kullandığı kütüphaneleri tanımlar, indirir ve günceller. Bu anlamda paket yönetim sistemi olarak da tanımlanabilir. Laravel, birden çok kütüphane içeren bir sistemdir. İçinde bulunan kütüphaneler de başka kütüphanelerden faydalanır. Böylece içinde birden fazla kütüphaneler olur.

Laravel’in Genel Özellikleri

Laravel yapısı son derece basittir. Kısa bir zaman içinde projeler geliştirmek mümkündür. Composer kullanması nedeniyle çakışma gerçekleşmeden gerekli olan bileşenleri projelere eklenebilir. İçindeki auth mekanizması ile müşteri, firma, admin gibi yapılara destek verir. OOP yapısına uygundur. Bu nedenle projeye uzun süre sonra dönülse de kolay bir biçimde geliştirmeye devam edilir. PSR-4 standartlarını kullanır ve bu nedenle de yalnızca laravel için değil psr-4 ile yazılan paketler de kolaylıkla kullanılabilir.

Laravel Kurulumu Başlamadan Yapılması Gerekenler

Laravel kurulumu çok basit bir şekilde yapılır. Kuruluma başlamadan önce yapılacaklar şunlardır:

İlk olarak SSH üzerinden sunucuya bağlanılır.
Daha sonra da Laravel’in bileşenleri yüklenir. (composer global require laravel/installer)
Bu aşamaların mutlaka yapılması gerekir

Laravel Kurulumunun Yapılması

Laveral kurulumuna başlamadan önce yapılacak olan aşamaları gerçekleştirdikten sonra şu aşamalara geçilir:

Laravel’in kurulmak istendiği dizine gidilerek ya da farklı bir dizinde işlem yapılacaksa bu dizini tarif edecek biçimde laravel new kurulacak-dizin satırı çalıştırılır.


Bu komut satırı çalışmazsa da composer create-project –prefer-dist laravel/laravel kurulacak-dizin satırı alternatif olarak kullanılabilir.


Bu aşamadan sonra Laravel, birkaç dakika içinde belirtilen dizine, tüm dosyaları kuracaktır.

Kurulumdan Sonra Yapılması Gerekenler

Laravel, güvenlik nedeniyle public_html‘in altında çalışmaz. Laravel, hatta bütün dosyaları yayıncının ulaşabileceği klasörün dışında tutuyor. Laravel’in yayın klasörü ise “public”tir. Bu nedenle yayın dizininin Virtual Host ayalarından mutlaka değiştirilmesi gerekir. Yani “public_html” dizininden “public” dizinine geçilir. Böylece Laravel’in, hassas veriler içeren dosyalara erişimi engellemiş olur. Sonuç olarak Laravel, en iyi PHP framework‘lerinden biri olma unvanını sonuna kadar hak eder.

TamDosya.com Blog

Laravel Nedir? Nasıl Yüklenir? YAPILAN YORUMLAR

<script data-ad-client="ca-pub-3497592312481711" async src="https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js"></script>